Näky -vekkihame, löytö, laakavekki

120,00 

Näky-vekkihame on monivärinen, hame on kokonaan vekitetty.

Vekkihameen materiaali on 100 % mulesingvapaata villaa. Hameessa on kuusi väriä pikkuraitoina: turkoosia, oranssia, ruskeaa, vihreää, violettia ja tummansinistä. Väriraidoista muodostuu harmoninen raitapinta. Hamekangas on kudottu mustaan loimeen, joka näkyy lyhyenä hapsuna hameen helmassa.

Hameen etu- ja takakappale ovat samanlaiset. Hame on valmistettu kahdesta kappaleesta ilman leikkuuhukkaa. Helman leveys on aina 300 cm. Hametta voi käyttää vyötäröllä tai ylälantiolla oman mieltymyksen mukaan. Polyesterpintaisen vyötärökuminauhan sisällä on luonnonkumia. Nauhan väri on musta, leveys 6 cm. Kuminauha on napakka, mutta joustava: pituus + noin 20 cm. Vekitys on laakavekkiä ja se on tehty pahvimouldeilla ja kuumalla höyryllä. 

Vekkihame toimitetaan pakattuna puuvillaiseen, pestävään Huihuin Matkasukkaan. Hameen paino on noin 220 g. Hame kankaineen on kudottu, vekitetty ja valmistettu Suomessa.

Miksi hame on LÖYTÖ? Tulipa kokeiltua erilaista. Tämä jäi kokeiluksi.  Vekkihameen pituus 58 cm. Vyötärönympärys on 80 cm. 

Varastossa

Tilaa huihuin

uutiskirje!

Saat alennuskoodin, jolla saat 10% alennuksen yhdestä kertaostoksesta.